iunie 2021
De fiecare dată când traversăm cu mașina dealul care leagă localitatea Măgherani de Sărățeni, soțul meu îmi arătă cele două vârfuri ale clădirilor din zona vârfului Becheci, ca două piramide argintii.
El a urcat de două ori până acolo cu bicicleta și a fost foarte încântat de priveliștea pe care a admirat-o din vârful Becheci, motiv pentru care ne-a dus și pe noi acolo cu mașina.
De atunci am mers cu mașina de mai multe ori, iar o dată am găsit biserica deschisă și am intrat să vedem cum arată. Chiar pastorul ne-a invitat să o vizităm și ne-a răspuns cu multă amabilitate la mai multe întrebări despre aceasta.
Capela ecumenică este construită în amintirea unei capele distruse în secolul al 18- lea. Aceasta a fost sfințită în anul 2011 și are hramul Sfintei Cruci.
Aici are loc o procesiune anuală începând din mai 2012, pe Drumul Crucii care urcă in zig-zag spre capelă pe o pantă abruptă.
Din fața capelei se poate urca la un balcon de unde aveți o priveliște foarte frumoasă cu dealurile și localitățile din Valea Nirajului și ValeaTârnavei Mici.
Aproape de vârful Becheci este un izvor cu apă potabilă numit Zeama Becheciului.
Localizarea
Vârful Becheci se află în Muntele Becheci care face parte din Munții Gurghiului din județul Mureș.
Accesul se face din centrul localității Măgherani, trecând prin satul Șilea Nirajului.
Se poate urca până la capelă cu mașina, nu neapărat cu gardă înaltă, dar e bine să știți că urcarea este abruptă pe o lungime de 6 kilometri, pe un drum de țară nivelat cu pietriș.
Dacă doriți să urcați pe jos într-o drumeție sau cu bicicleta, trebuie să țineți cont de faptul că urcarea este în mare parte fără umbră și cu mult praf dacă trec mașinile pe lângă voi.
De asemenea se poate ajunge aici în circa trei ore și din localitatea Săcădat prin Valea Isuica, dacă urmați marcajul cruce albastră.
Recomandarea
Indiferent dacă ajungeți pe jos sau cu mașina la Vârful Becheci, priveliștea superbă și liniștea pe care le veți descoperi aici vă vor transpune într-o altă stare, diferită de agitația cotidiană.
[…] și sufletul se înalță. (cf. valeanirajului.ro). Imaginea de mai sus, preluată de pe site-ul zigzagpeharta.ro, precum și această interesantă remarcă m-au făcut să-mi doresc să ajungem și noi într-o zi […]
Bună ziua. Am preluat o fotografie de pe site-ul dvs., dacă sunteți de acord. https://lapasprinviata.ro/2024/05/27/varful-becheci-dumnezeu-coboara-pe-pamant/
Bună ziua! Este în regulă, am văzut că ați trecut și sursa 🙏. Mă bucur că v-a plăcut și vă doresc călătorii plăcute!